Hediye almak hepimizin de bilmiş olduğu suretiyle zahmetli bir iştir. Hem emek verdiğimiz aynı zamanda vakit harcadığımız hediye tarzı işleminde doğruyu bulmak hayati önem sarf eder. Çünkü doğru hediyeyi bulamadığınızda hem verdiğiniz emek boşuna gitmiş olur bununla birlikte karşımızdaki insanı mutlu etmeyi bırakın üzerine üstlük zor durumda bıraktığımız anları yaşamış oluruz.


Beğenmediğiniz bir hediyeyi beğenmiş benzer biçimde yaptığınız anları düşünün. Üzerine para verseler giymem dediğiniz bir ceketi sevgiliniz hediye olarak almış. Ne reaksiyon verirdiniz?


Ne zahmet ettin. Çok güzel harbiden, harika. Yoo ne küçümsemesi çılgın misin? Bayıldım…

gibi cümlelerle geçindiren diyalog sonunda tekrar hiç giyilmeyecek bir ceket kaybıyla son bulur. Hediyeyi verenin hem tarihi, hem bütçesi, hem sevinçli etme ümitleri, hem de hediyeyi alanın yalanları ile son kabul eden bir armağan dönemini bitirmiş oluruz.


Peki, bu şekilde bir tablo ile karşılaşmamak için ne yapmamız gerekiyor? Tabii ki doğru hediyeyi bulmanın sırlarını öğrenmemiz gerekiyor. Şimdilik bu yazımızda genelgeçer bilgileri paylaşacağız. Doğru hediyeyi bulmanın gizemini kapsamlı olarak öğrenmek için makalenin üstünde çıkan linkten o yazımıza da gidebilirsiniz.


Hediyezade amblem


Hediye Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde


RÜTBE KONTROL

KARAKTER ANALİZİ

YETERİNCE TANIMAK

MADDİYAT DEĞİL ÖZEL KILMAK

EK ÖZELLİKLERİ KONTROL ETMEK

Şimdi maddelerimizi bir bir açıklayalım.


 


RÜTBE KONTROL


hediyezade logoHediye alacağımız vakit ilk dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan madde “aşama kontrol” maddesidir. Öncelikle hediyeyi kime alıyoruz? Bu suali kendimize sormalı ve ona bakılırsa kafamızda bir öbek oluşturmalıyız. Sevgilinize, sevgililer gününde hediye alırken düşündüğünüz hediye fikirleri ile annenize, anneler günü hediyesi alırken aklınıza gelen hediye fikirleri aynı ise bir sorun var anlama gelir. Yani kısacası en önce hediyeyi kime alacağınızı sorgulamalı daha sonra ise kafanızda alabileceğim hediye fikirleri benzer biçimde bir sınırlama koymalısınız. Böl-özelleştir-seç metodu diyebileceğimiz bu sistemde hediye almak fazlaca rahat olacak. Sitemizde oluşturduğumuz kategoriler yardımıyla kolayca bu taksim işlemini yapabilir ve armağan fikirlerine kolayca ulaşabilirsiniz.


KARAKTER ANALİZİ


hediyezade logoHediyeyi kategorileştirdiniz. Geldik karakter analizi kısmına. Alacağınız insan nasıl bir karakter? Şatafatlı şeyleri seviyor mu yoksa daha mı sadelikten yana?


Saat takıyor mu? Kalemleri seviyor mu? Okumakla arası iyi mi? Kendine has şeyleri seviyor mu? Farklılıktan mı yana yoksa basitliği mi sever?


Bu ve bunun şeklinde sorular sizi son derece rahatlatacak ve birçok hediyeyi kafanızda elemenize niçin olacaktır.


YETERİNCE TANIMAK


hediyezade logoAz önceki karakter analizi kısmından derhal sonrasında ekleyebileceğimiz bir maddeye geldik. Aslında başlı başına bir maddeden oldukca, azca önceki maddenin alt başlığı da diyebiliriz. HEDİYE ALACAĞINIZ İNSANI YETERİNCE TANIYOR MUSUNUZ? Eğer cevabınız evet ise işimiz iyice kolaylaşacak. Zaten sevilmiş olduğu renkleri, sevilmiş olduğu çeşitleri, sevdiği şarkıları, sevilmiş olduğu şiirleri ve daha birçok şeyi biliyorsunuz ki. Örnek olarak internet sitemizden hususi tasarlanmış baskılı defter ve hususi ismi yazılmış kalem ile beraber bir ahşap kutu satın aldınız. Ahşap kutuya ne yazdıracağınız aldığınız hediyeden oldukca daha fazla ehemmiyet sarf ediyor. Eğer beraber anılarınız olan biriyse onun oldukça mutlu olduğu bir anı hatırlatmak yada hayatında dönüm noktası olan bir günü hatırlatmak yada yada sevilmiş olduğu bir laf, filmden bir makbuz benzer biçimde özelleşmiş hatıralar yazdırmak hediyeyi beğenmesinde fazlaca büyük rol oynayacaktır. Kutunun içerisindeki defterin ilk kısmına onun çok beğenmiş olduğu bir şiiri yazıp sonrasında hislerinizi kağıda dökmeniz sevdiğiniz insanı çok mutlu edecektir. Bu ve bunun gibi örnekler YETERİNCE TANIMAK kategorisine dahil edilebilir.


MADDİYAT DEĞİL ÖZEL KILMAK


hediyezade logoKlasikleşmiş bir söz vardır. “Önemli olan aldığın armağan değil, mühim olan armağan almayı düşünebilmektir.”


Tamamen doğru olmasa da birçok açıdan doğru bir cümledir. Sizin yüksek bütçeler ayırarak alacağınız bir hediyenin tesirini, küçücük bir cümle bile verebilir. Yeter ki doğru kelimeleri yan yana getirmeyi bilin.


Peki iyi mi mı hususi kılabiliriz?


Tabii ki o hediyenin sadece kendisinde bulunduğunu bilerek. Düşünün ki bir çanta alacaksınız ve bir tanesini beğendiniz. Alacağınız insan size dedi ki; “Bu çantadan dünyada ancak 5 tane üretildi.”


Sizce çantanın fiyatı ne kadardır?


Çantayı ne gördünüz ne de duydunuz. Ama sadece 5 tane üretildi cümlesini bilmeniz bile o çantanın değeri minimum 1000 kat artırıyor değil mi?


İşte tam olarak bu mantığı kurarak sizlere özel hediyeler tasarlıyoruz. Alacağınız her ürüne dilediğiniz her şeyi ekleyebiliyoruz. İsim, tarih, fotoğraf, laf, şiir, film/dizi kesiti ve daha birçok şey. Sizi sınırlayan tek şey hayal gücünüz. Hediyeyi alacağınız adamla ne kadar çok zaman geçirdiyseniz, ne kadar fazlaca birlikte hususi anınız varsa, ne kadar fazlaca karşınızdaki insanı tanıyorsanız o kadar iyi durumdayız. Çünkü azca önceki çanta örneğindeki benzer biçimde sizin alacağınız armağan dünyada sadece 1 adet üretilmiş olacak. Ve böylelikle ona alacağınız pahalı bir hediyedeyi seçmektense, onun hususi hissettiği bir şeyi hatırlatarak; sevdiğiniz insana paranın enerjisini değil sevginin enerjisini göstermiş olacaksınız. Yani maddiyatla değil onu hususi kılarak sevinçli etmiş olacaksınız.


EK ÖZELLİKLERİ KONTROL ETMEK


hediyezade logoVe son maddemize geldik. Ek özellikleri test etmek!


Eğer ki hediye alırken bir türlü karar veremediysek son maddemize işimiz düştü anlama gelir. Ek özellikleri kontrol et. Ek hususiyet ne ola mı diyorsunuz?


Mesleği, hobileri, izlediği filmler, devamlı misal verdiği diziler…


Bu şekilde uzayıp giden listeyi düşünmeniz gerekiyor. Mesela hediye alacağınız adamın geçmişte seyredip de unutamadığı bir takım var mı? Sürekli örnekler verdiği, keşke yine başlasa söylediği bir şeyler örneğin? Örnek olarak Leyla ile Mecnun izleyen birisi ise sitemizden bir hediyeyi beğenip hemen sonra oradaki karakterlerden birinin repliğini içeren bir replik yazdırabilirsiniz.


Mesela ahşap nostaljik tv alıp oraya dizi karakterlerinin olduğu fotoğrafı ekleyebilirsiniz. Ya da ancak “İsmail Abi” karakterinin bulunduğu bir fotoğraf ilave edip üzerine “Her şeyi salla fakat çayı demle hacı” yazısını yazdırabilirsiniz.


Bu ve bunun gibi örnekleri düşünmeniz son umar olarak hayat kurtaracaktır. Sevdiğiniz insanın daha evvelinde beğenmiş olduğu şeyleri hediyeleştirdiğiniz için beğenme garantili hediyeler dediğimiz başlığa girecek olan hediyelerdir. Eğer önceki bütün adımları seyredip tekrar de karar veremediyseniz “Ek Özellikleri Kontrol Etmek” maddesine bakmanızı tavsiye ediyoruz.